buy-oilpaintings

El yapımı yağlıboya tablo yapım teknikleri

Her şeyden önce ressam yağlıboya çalışma yaparken özgür ve özgün olmalıdır, otomatik baskı araçları ile yapılan değersiz fabrikasyon tablolar bu yazının konusu değildir.

Her sanatçının resme başlama stili farklıdır bazı ressamlar astarlı bir yüzeye resmi çalışırken bazıları ise renkleri astar olarak kullanarak üzerine resmi çalışırlar; tabi ki bu yöntemlerde resim bittiğinde ortaya farklı bir resim çıkartır.

Resimde renkleri doğru kullanmak önemlidir fakat tonları dengeli kullanmak daha da önemlidir. Ayrıca resmin güzel görünebilmesi için kompozisyonun da dengeli olması gerekir.

Resimde doğrudan siyah renk kullanmak yerine mor, mavi, kahverengi renklerin kullanılması daha estetik bir görüntü verir.

Resimde ışık beyaz renk demek değildir, her insanın kendine ait çalışma yöntemleri olduğu gibi kendine ait kullandığı renkler de vardır.

Resim yapmaya yeni başlayanlar; reprodüksiyon resimler ile daha önce ünlü ressamlar tarafından yapılan resimleri çalışarak daha hızlı öğrenebilirler.

 

Ressam Bob Kimdir?

Bilmeyen yoktur, TRT2 'de yayınlanan programları ile hayran olduğumuz Bob Ross, yarım saat içinde ortaya muhteşem manzara resimleri çıkartan ressam. Yağlıboya resim yapma tekniğini incelediğimizde boyanın katmanlarının kurumasını beklemeden üst üste resim yaptığını görüyoruz. Başlangıçta manzara resmi yapanlar için Bill Alexander ve Bob Ross videolarını izlemek yağlıboya resim yapmak isteyenler için iyi bir başlangıç sağlayacaktır. Ressam Bob özellike karmaşık renklerden kaçınırken resimlerinde mutlu kompozisyonlar, manzara, göl, kar vb resimleri tasvir etmiştir.